Gemini as Series AS-15BLU-PK Bluetooth Portable Party Speakers Bundle, 15" 2000W Active PA Loudspeaker, Heavy Duty Speaker Stand, Remote, Microphone
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
07
quantity
Product details
Category
Gemini AS-15BLU-PK is the ultimate must have all-in-one active Bluetooth party speaker. The set comes with a 15" High power speaker with a massive 2000 watt RMS capacity to deliver heart pounding and crisp sound. There are two mic inputs, both line and XLR, ¼ in. And RCA along with an LED clip Alert light. Each input Features high and low EQ. The AS-15BLU-PK is additionally equipped with Bluetooth connectivity, which lets you stream music wirelessly into the system from your handheld audio device, be it a phone, computer or dedicated media player. This is especially handy for karaoke, playing recorded music between sets or playing recorded presentations for business meetings. It has a wide dispersion horn with forward firing bass reflex ports, and ABS impact-resistant nylon fiber cabinet, and top and side handles for easy carrying. since 1974, we’ve made gear with our customer in mind. At Gemini, our goal is to design products that offer value and innovation in the DJ, Pro audio and consumer electronics markets. From the beginning we’ve evolved and thrived by understanding the needs of our customers and recognizing industry trends.
  • Enjoy heart pounding sound from a 2-way high powered 15" Woofer with 2000W amplifier.
  • The speaker stand is adjustable from 43" To 74" Tall, includes (1) speaker, (1) stand, (1) microphone and (1) remote.